۱۳۸۹ تیر ۹, چهارشنبه

کودتا علیه مرجعیتاگر چه کسی نیست که ندادند که در طول 32 سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد شاید این اولین بار و آخرین بار نباشد که مراجع شیعه منتقد حکومت مورد چنین بی حرمتی و اهانت و تاخت و تازه نیروی لباس شخصی و طلابی که در داخل حوزه هیچ محلی از اعراب نداند، قرار می گیرند.اما آنچه اشکار و روشن است سطح این حملات بعد از به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد در پی انتخابات مهندسی شده خرداد ماه 1388 شکل و ابعاد و گستردگی بیشتری به خود گرفته که البته بعد از اشاره مختصر تاریخی به بعضی از این برخورد ها در داخل جمهوری اسلامی ، به دوران حال نیز می پردازیم.
در سال 1361 در پی طرح کودتای ساختگی حکومت منتسب به قطب زاده که بعد از آن نام آیت الله شریعتمداری در آن مطرح شد، که هدف آن برخورد با آیت الله شریعتمداری روحانی منتقد حکومت بود .ایشان مورد اهانت و توهین قرار گرفتن که حتی بعد از مرگ ایشان اجازه مراسم تشیع جنازه ایشان هم برای خانواده و مقلدانشان داده نشد.
در سال 1373 بعد از سخنرانی آیت الله منتظری به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب در اعتراض به جو ارعاب و خفقانی که برای برخی از نیروهای انقلابی پیش آورده بودند،دو روز بعد در ساعت 10 شب حدود هزار نفر از نیروهای لباس شخصی و فشار و انتظامی و با قطع برق و تلفن ها و با محاصره کامل منطقه و کندن درب ها و شکستن شیشه ها به حسینیه حمله کردند و آرشیو دفتر و اموال زیادی را به غارت بردند و بار دیگر در پی سخنرانی آیت الله منتظری به دلیل احساس خطر در رابطه با مسائل مرجعیت شیعه و حکومتی شدن مرجعیت و دخالت ارگانهای دولتی در آن بار دیگر به خانه ایشان توسط نیروهای لباس شخصی و فشار به رهبری روح الله حسینیان حمله شد و درهای ورودی جوش داده شد و ایشان تا سال 1379 در حصر خانگی بسر بردند.
در 18 مهر 1385 – در پی دستگیری پراکنده هوداران سید محمد حسین کاظمینی بروجردی توسط وزارت اطلاعات، روحانی که مخالف تئوری ولایت فقیه و مخالف دخالت دین در سیاست و طرفدار جدایی دین از دولت و بازگشت به اصل دین سنتی بود و خواسته خود را به طور علنی و آشکار اعلام می کرد. احتمال حمله قریب وقوع به خانه ایشان احساس می شد،طرفداران بروجردی به طور شبانه روزی از خانه ایشان محافظت میکردند تا درنهایتا در نیمه شب یک شنبه ۱۶ مهر نیروهای اطلاعاتی و تیم کماندوهای نیروهای ویژه به خانه بروجردی حمله‌ای چند جانبه را آغاز کردند و تعداد زیادی از مردم و محافظان خانه بروجردی را به همراه خود وی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کردند. بر پایه گزارشات خبرنگاران مستقل در تهران ماشین‌های آتش نشانی تا ساعت هفت صبح مشغول شستن خون‌های ریخته شده در خیابانها بودنند.
در سال 1389 ،بار دیگر اینبار خانه آیت الله صانعی مورد حمله و تاخت و تاز نیروهای امنیتی و لباس شخصی قرار گرفت تا ثابت شود به هر روی حکومت هیچگونه ارزشی برای مراجع شیعه قائل نیست و آنچه که برای او ارزشمند است حفظ تاج و تخت ولی فقیه به هر شکل و هر وسیله است.
اما آنچه که در فیلمهای اخیرا منتشر شده بر روی اینترنت و شبکه های مجازی از حمله به بیت ایت الله صانعی مشهود است و جود نوعی سازماندهی جدید لباس شخصی ها برای برخوردهای جدید با دیگر مراجع است تا این نوع برخودها را خود جوش وانمود کنند و موجب ارعاب دیگر مراجع و احیانا منتقد شوند.
مورد دوم در این فیلمها (اسناد تاریخی) وجود دارد رهبری این نیروها بوسیله روح الله حسینیان ، که در محافل اطلاعاتی به نام مستعار خسرو شناخته شده است ، و در سال 1386 مشاور سیاسی و اطلاعاتی احمدی نژاد را بر عهده داشته و قبلا در حملات مشابه به بیت آیت الله منتظری نیز نقش فعال داشته است.
با نگاهی به این موارد از حمله و تهاجم به مراجع ،این مسئله حائز اهمیت است که ابتدا ترور شخصیت آنها توسط رسانهای مرتبط با دولت (کیهان، صدا و سیما و رجانیوز،روزنامه جوان .......) انجام میشود و به نوعی افکار و واکنش ها مردم و روحانیت و مراجع را تست میزنند و بعد از آن وارد مرحله عملیاتی میشوند.
اما آنچه نگران کننده است شاید سکوت دیگر مراجع شیعه حتی در خارج از ایران است الارغم فشار های روز افزون حاکمیت بر مراجع همچنان بنا به ملاحظات خود سکوت اختیار کرده اند و از ظلم به دیگر مراجع همانند صانعی و منتظری و دیگران چشم پوشی میکنند. و تنها کسانی که این سکوت را شکستند بخصوص بعد از انتخابات مهندسی شده سال 1388 صدا خود را بر استبداد دینی بالا بردند و حتی از دیگر مراجع دفاع کرده اند آیت الله منتظری و صانعی و بیات زنجانی بوده اند. اما آنچه دیگر مراجع باید بدانند تبعاتی است که این چنین سکوتی در پی خواهد داشت ، که از همه مهمتر شاید بی پروا شدن حاکمیت و استبداد دینی و کودتاچیان و فرقه مصباحیه در برخورد با مرجعیت شیعه منتقد به وضع موجود و تنزل سطح اعتبار مراجع به چنان سطحی که دیگر اعتباری از مرجعیت شیعه باقی نماند و آنوقت نقشه های شوم بعدی خود را به اجرا در خواهند آورد.


.

0 نظرات:

ارسال یک نظر