۱۳۸۹ بهمن ۱, جمعه

رشد کم‌سابقه اعدام‌ها در ايران


فعالان حقوق بشر در ايران از افزايش کم‌سابقه اجرای حکم اعدام در دی‌ماه امسال خبر دادند. طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در ايران اعدام شده‌اند. با پايان يافتن ماه دی، فعالان حقوق بشر به روال هر ماه، آمار اعدام‌شدگان اين ماه در ايران را منتشر کردند.

اين آمار بر اساس آمار رسمی دولت ايران تنظيم شده است که طبق آن طی دی‌ماه سال جاری ۷۹ نفر در زندان‌های اين کشور و يا در ملاء عام اعدام شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران (هرانا)، اعدام‌ها در اين ماه نسبت به دی‌ماه سال گذشته بيش از ۳۰۰ درصد رشد داشته است. بر اين اساس به‌طور متوسط هر ۹ ساعت يک نفر در دی‌ماه اعدام شده است.

اين گزارش می‌افزايد طی دی ماه سال جاری، بيشترين اجرای حکم به ترتيب ۲۰ نفر در استان خوزستان، ۱۱ نفر در استان تهران، ۱۰ نفر استان البرز، هشت نفر در استان قم، هفت نفر در استان کرمانشاه، هفت نفر در استان لرستان، پنج نفر در استان سيستان و بلوچستان، چهار نفر در استان اصفهان، دو نفر در استان آذربايجان غربی، دو نفر در استان مرکزی بوده است و در استان‌های کرمان، مازندران و خراسان شمالی نيز يک نفر اعدام شدند.

همچنين خبرگزاری حقوق بشر ايران (رهانا) گزارش داده است که اين تعداد اعدام در دی‌ماه بيشترين آمار اجرای حکم اعدام در ۱۰ ماه گذشته در سال ۱۳۸۹ است.

رهانا می‌افزايد بدين ترتيب آمار اعدام در سال جاری به ۲۶۹ مورد رسيده است که نسبت به سال گذشته رو به افزايش است.

بر اساس اين گزارش جرائم مربوط به مواد مخدر همچون ماه‌های گذشته دليل عمده اعدام‌ها در ايران بوده است و در دی‌ماه ۶۸ نفر به همين جرم در زندان‌های ايران اعدام شده‌اند.

اين گزارش می‌افزايد هر ۷۹ نفر اعدام‌شده در اين ماه مرد بوده‌اند و از ابتدای سال جاری ۲۶۳ مرد و شش زن اعدام داشته‌اند.

از اين ۷۹ زندانی اعدام شده در دی‌ماه، يک نفر در ملاء عام و در ميدان سعادت‌آباد تهران اعدام شده است و مابقی در زندان‌ها اعدام شده‌اند.

بنا بر اين گزارش در طول ۱۰ ماه گذشته دست‌کم ۱۶ نفر در ملاء عام در ايران اعدام شده‌اند.

هم اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، یعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشور‌ها است.


بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بین‌المللی، ایران با جمعیت ٧٠ میلیون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چین با جمعیت یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعیت در رتبه «نخست» قرار می‌گیرد.

0 نظرات:

ارسال یک نظر